Unutkanlıkta Beslenme Önerileri

Doğru Beslenme ile unutkanlığın ne olduğunu unutabilirsiniz; unutkanlık merkezi beyin olduğu için bu organımızı iyi beslemeliyiz.

Beynimizi iyi beslemek için; glikoz içeren besinler, vitaminler ve minerallerden almalıyız. Unutkanlık için şu besinleri mutlaka tüketin;
• Balık; Omega-3 kaynağıdır. 1 Eylül itibariyle balık sezonu da açıldı. Haftada 2-3 porsiyon balık tüketmeliyiz. Ayrıca balık ve yağ içeriği; “Alzheimer hastalığı” ile savaşır.
• Kuruyemişler; E vitamini yönünden zengindir, Tohumlar unutkanlıkla mücadele için önerilen besinler arasında yer alır. Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi yemişlerden her gün bir avuç yemek unutkanlığa karşı faydalı olacaktır. Tabi yağına dikkat edilmesi gerekir.
• Kuru üzüm, kırmızı biber, biberiye, karanfil, soğan, sarımsak, kereviz, brokoli, ciğer, ahududu, bitter çikolata, domates, ıspanak, elma da unutkanlık için tüketilmesi gereken besinler arasındadır.
Unutkanlık için diğer önemli faktör; yeterli miktarda su tüketiyor olmak ve vücut su oranımızın istenilen düzeyde olmasıdır. Su; yaşamımız için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan besin almadan haftalarca yaşabiliyorken, su içmeden yalnızca birkaç gün yaşar. Vücut suyunun %3 ünü kaybıyla fiziksel performans; %5 kayıpta konsantrasyon eksikliği; %8 kayıpta baş dönmesi, yorgunluk; %10 kayıpta kas spazmı, böbrek yetmezliği başlıyor ve hayati tehlike söz konusu olabiliyor.

Su; besinlerin emilimi, sindirimi, hücrelere taşınmasında; organlarımızın ve dokularımızın düzenli çalışmasında; vücut ısısının ayarlanmasında ve vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonların gerçekleşmesinde yardımcıdır. Yeterince su almayan bünyede rahatsızlıklar baş gösterir.

Büyüme ve vücut fonksiyonlarının devamı için yeterli su alımı çok önemlidir. Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10 su bardağı (2.5 litre) su tüketilmesi önerilmektedir.

Unutkanlık için; suyun dışında bizlerin sıvı ihtiyacını karşılayacak meyve, sebze ve bunların sularını da içebiliriz.

Unutkanlığa karşı “quarsetin” antioksidanı içeren Elma ve Elma suyu, hücre yapısını bozan “serbest radikallere” karşı savaşan Nar suyu, Portakal suyu, Greyfurt suyu; sinirleri rahatlatıcı yapısı ile Havuç suyu ve konsantrasyonu artıran Yeşil çay içebiliriz.

Unutkanlığa engel olmak ve hafızayı geliştirmek için tüketmemiz gereken gıdaların yanında uzak durmamız gerekenler besinler de var. Örneğin; trans yağlar, fazla şeker damarların yıpranmasına ve proteinin gerektiği gibi kullanılmamasına neden olabilir. Hamburger, patates kızartması, , şekerli içecekler, aşırı şekerli tatlıları olabildiğince az tüketin ve bunları daha sağlıklı alternatifleri ile değiştirmeye çalışın.