Sigarayı Bıraktınız Diye Kilo Almak Zorunda Değilsiniz

Sigarayı Bıraktınız Diye Kilo Almak Zorunda Değilsiniz 

Tüm hastalıkların neredeyse nedeni olarak ele alınan sigara maalesef bağımlılık haline dönüştüğünde hayatımıza daha da zorlaştırmaya sebep oluyor. Yapılan araştırmalara bakıldığında ise 25’ten fazla hastalığın direk tütün kullanımıyla ilişkili olduğu gözleniyor. Akciğer, safra kesesi, ağız, gırtlak ve rahim kanserleri bunlardan sadece birkaçını oluşturuyor. Sigara tüketen bireyin cildinde, nefesinde, kalp atışlarında, yemek düzeninde ve psikolojisinde bozukluklar görülmektedir.

Nikotin bağımlılığını yok etmek de haliyle epey zor olmakta. Bağımlılıktan vazgeçmekse hem psikolojik hem fizyolojik olarak ele alınmalıdır. Bağımlılığın fizyolojik kısmında soğuk lazer uygulamasıyla tek seansta 45 dakikada ve hiçbir acı hissedilmeden uygulama yapılmakta, böylelikle kişinin nikotin seviyesi sıfırlanmaktadır ve kişinin yanında sigara içilse dahi kişinin canının istememesi sağlanmaktadır. Ayrıca başarı oranı oldukça yüksek olan bu sistemin herhangi bir yan etkisi bulunmamakta, hastane bünyesinde uygulanmakta, uygulama sırasında ve sonrasında kişiye psikolojik destek verilmektedir.

Sigarayı bırakma aşamasında bireylerin en çok zorlandığı noktanın el alışkanlığından kaynaklandığını görmekteyiz. El alışkanlığından dolayı kişilerde karşılaştığımız ve problem teşkil eden tek faktör uygulama sonrasında alınan kilolardır. Kişinin kendisini aynanın karşısına geçtiğinde iyi hissetmesi, güzel bulması ve kendinden memnun olması kişinin hayata karşı motivasyonunu ve kendine duymuş olduğu güveni arttırmaktadır.

Sigara ve Kilo Alımı

Kapalı mekânlarda sigara içilmesinin yasaklanmasıyla beraber, sigara alışkanlığından vazgeçenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Sigarayı bırakmak için soğuk lazer gibi yöntemler de bu alışkanlıktan vazgeçmeyi kolaylaştırıyor. Kilo almak, sigara bırakmaktan kişiyi vazgeçiren en önemli noktalardan biri oluyor çoğunlukla. Sigarayı bırakırsam kilo alırım kaygılarının yerini sigarayı bırakıp kilomu koruyabilirim hatta istersem mevcut olan fazla kilolarımdan da kurtulabilirim mi bilmek sağlığınızın için çok önemli iki adımı beraber atmayı da kolaylaştıracaktır. Hem sigarayı bırakmak hem de kilonuzu korumak hatta vermek kesinlikle mümkün.

Sigara bırakılması sonrasında gerek metabolizmanın düşmesi gerekse el alışkanlığın yerini besinlerin alması sebebiyle kilo alımı yaşanmaktadır. Fayda – zarar ilişkisine vurduğunda sigaranın verdiği zararlar yanında kilo almak mücadele edebilecek bir durumdur. Sigaranın vücudumuza verdiği zararları kaldırmak ve kilo vermek için yeni bir motivasyon unsuru olarak da kullanabiliriz sigara bıraktığımız bu dönemi.

Sigarayı bıraktınız yeni bir hayata başladınız, kilo almaktan korkuyorsunuz bu durumda nelere dikkat etmeli ?
  • Metabolizma hızınız düşeceği için mutlaka fiziksel aktivitenizi artırın . Yürüyün, yüzün, dans edin, adımsayar alıp günlük adım sayınızın 10000 adım civarında olup olmadığını kontrol edin.
  • Azar azar – sık sık beslenmek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır.2,5 – 3 saatlik aralarla beslenmeye çalışın.
  • Saflaştırılmış ürünler yerine daha doğal, posası yüksek ürünleri tercih edin.
  • Sigaranın bırakılmasıyla beraber kabızlık sık karşılaşılan bir durumdur. Sabah aç karnına kuru kayısı – kuru incir gibi besinlerle güne başlayın.
  • En iyi detoks ürünü sudur ,hem elinizi oyalamak için hem de zararlı maddelerin atılması için bol bol su için.
  • Hücrelerinizin sigaranın verdiği zarardan arınabilmesi meyve – çiğ sebzeye beslenmeniz de yer verin. Narenciye, kivi, yeşil yapraklı sebzeler c vitamininden zengindir, her öğününde mutlaka yer verilmeli.
  • Sigaranın bırakılmasıyla beraber tat ve koku duyunuz açılacak, besinler daha lezzetli hale gelmeye başlayacaktır. Yemeklerinizi iyi çiğneyin, yavaş yemek yemeye çalışın, yeni durumunuzun tadını çıkarın.
  • Elinizi oyalamak için ara öğünlerde elma kabuğu kurusu tercih edebilirsiniz hem enerjisi düşüktür hem barsaklarınızın çalışmasını kolaylaştırır.
  • Leblebi, kuruyemişlerle karıştırılarak tüketildiğinde hem birimde aldığınız enerjiyi düşürecek hem de sizi daha fazla oyalayacaktır.