Doğru Beslenme Sağlıklı Zayıflama

DOĞRU BESLENME SAĞLIKLI ZAYIFLAMA

Beslenme anne karnında başlayıp, ömrümüzün sonuna kadar süren yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu parcanın bir kısmına da çeşitli sebeplerden aldığımız kiloları vermek oluşturuyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için insan 50 ceşit besin öğesine ihtiyaç duyar, bu besin öğelerini diyetimizde tükettiğimiz zaman sağlıklı ve dengeli beslenerek sağlıklı bir kilo veriminden bahsedebiliriz.Yeterli ve dengeli beslenmek vücudumuzun dengeli çalışmasını sağlar.Vücudumuzun tüm fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için , ihtiyacı olan besin öğelerini düzenli olarak almak gerekir. Yeterli beslenme; vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin yeteri miktarda vücuda alınması; dengeli beslenme ise vücudun besinsel ihtiyaçları karşılanırken besin çeşitliliği sağlanması olarak tanımlanır. Günlük besin ihtiyaçlarının karşılanması için, yeterli miktarlarda süt ve ürünleri, et ve ürünleri, tahıl ve ürünleri, sebze ve meyve tüketilmeli, günlük yağ ihtiyacı doğru kaynaklardan karşılanmalıdır.

Büyüme –gelişme va sağlıklı yaşamın devamlılığı için 50 den fazla türde besin öğesine ihtiyaç duyduğumuzdan bahsetmiştim.Bu gereksinim olan besin öğelerini altı grupta toplar, beslenme bilimi:

1-Karbonhidratlar

2-Proteinler

3-Yağlar

4-Mineraller

5-Vitaminler

6-SU

Besin öğelerinin herbirinin vücutta ayrı işlevleri vardır. O yüzden bu besin öğelerinden birinin veya birkaçının sağlanaması durumunda vücudumuzun çalışmasında , sağlığımızı korumamızda, büyüme ve gelişmemizde bozukluklar görülür.O yüzden beslenme de amaç, bireyin yaşı, cinsiyeti,fiziksel aktivitesi , genetik yatkınlıklarına göre gereksinimi olan bütün besin öğelerini yeterli miktarda sağlamaktır.

Zayıflama diyetlerinde gerekli besin öğelerini karsılamak ve vücudumuzun gerekli enerjiyi sağlamamız gerekir.Kilo almak veya vermek enerji dengesiyle alakalıdır. Yaktığınız enerjiden fazlasını alırsanız bu size yağ deposu olarak geri döner, aldığınız enerjiden fazla yakarsanız bu da vücudumuzda depo olarak kullanılan yağların yanmasını sağlar. Ancak çok düşük kalorili diyetlerde , bireyin gereksinimlerini karşılamayan diyetlerde yağ yerine kas kitlenizi yakarsınız ki , bu da görünümüzde bir değişiklik yaratmaz, tartıda kilonuzun düştüğünü görürsünüz ama yağ dokularınız azalmadığı için beden ölçüleriniz düşmez. Fit bir görünüme sahip olamazsınız.

Dünya sağlık örgütün son verilerine göre sağlıklı kilo kaybında haftalık beklenen kilo kaybı 0.5 ila 1 kilo arasındandır. Evet , insanı hayal kırıklığına uğratacak kadar küçük rakamlar bunlar ama unutmamak lazım ki hızlı verdiğiniz kiloları aynı hızla geri alırsınız ve sağlığınız tehlikeye atarsınız.Yavaş ve sizin için makul enerji içeriğine sahip bir zayıflama diyetiyle , beslenme alışkanlıklarınızı da doğru yola sokup , verdiğiniz kiloları korumak konusunda çok daha büyük ve önemli bir adım atmış olursunuz.Aktivite düzeyini artırmak kilo verme dönemi içinde hem kilo gidişinizi artırır hem de verdiğiniz kilonun yağdan kaybını kolaylaştır. Yağ doku miktarının azalması, vücutta kaslı doku miktarının artışı ve dolaşımın düzgün gerçekleşmesi için hareketli bir yaşam tarzı gerekir. Haftada 3 kez günde 30–45 dakika yapılacak egzersiz veya günde 10.000 adım atmak, kilo vermenizi kolaylaştıracağı gibi sağlıklı ve dinç kalmanızı da sağlar.

Dyt.Canan AKSOY