Diyet yaparken yapılan 10 hata

1 – Daha az yersem daha fazla kilo veririm diyerek öğün atlamak: Sağlıklı bir zayıflama diyeti ortalama 5-6 öğünden oluşur. Sık sık beslenmek, şekeri düzenler, metabolizmanın çalışmasını sağlar, açlığınızı kontrol etmenizi sağlar. Yemezsem daha çok kilo veririm diye atladığınız öğün tüm bu dengeleri bozduğu için kilo vermenizi sağlamaz tam tersine kilo vermenize engel olur ve şeker dengenizi bozar , bir sonraki öğüne aç gittiğiniz içinde porsiyon kontrolünü yapmanıza engel olur.

2 – Öğünde yazan besinlerin eksik tüketilmesi: bunu yapan zayıflama diyetinde ki bireylerinde genel amacı ekmeğimi yemezsem daha çok kilo veririm ya da simdi kim uğraşacak salata yapmaya şeklinde ki üşengeçlikleridir. Öğünde yazılan her besinin bir amacı vardır. Salata yemek yeme hızınızı düşürür, besinlerin mideden geçişini yavaşlatarak daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ekmek kan şekerinizi dengede tutar. Öğündeki besinlerin hepsini yemediğiniz zaman hem besin öğeleri yetersiz bir beslenme planınız olur hem de kontrol edemediğiniz açlık sıkıntılarınız.

3 – Yeterli miktarda su içmemek: su yerine içecek o kadar çok içecek varken su içmek bazı bireyler için zor veya sevimsiz gelir. Su dışında ki pek çok içeceğin kalorisi veya kafein içeriği vardır. Enerjisi olan içecekler kalori alımınızı artırır. Kafeinse vücudumuza gerekli suyu sağlamaz hatta tam tersine gerekli suyun atılmasını sağlar. İster zayıflama diyetinde olun isterse kilonuzu koruma diyetinde vücudumuz sürekli su kaybeder, bu suyu yerine koymamız gerekir. Açlık hissi susama hissiyle sıklıkla karıştırılır su içmek bu yüzden de önemlidir.

4 – Düşük kalorili veya light besin diyerek miktarı abartmak: ürünün üzerinde düşük kalorili, az yağlı veya light yazıyor olması hiç kalori içermediği anlamına gelmez. Enerjisi düşürülmüş bir besindir, enerjisi daha azdır ama yok değildir. Enerjisi diğer bisküvilere göre % 30 azaltılmıs bir diyet bisküvi yediğinizde 3-4 tane fazla diyet olmayan üründeki enerjiyi aldığınız anlamına gelecektir.

5 – Ölçüler- miktarlar konusunda kendinizi kandırmayın :1 dilim karpuz denildiğinde 3-4 parmak kalınlığında bir karpuz anlatıyordur diyetisyeniniz , yarım karpuzda bir dilim sayılır demek alacağınız kaloriyi artırır.6-7 kasık derken muhtemelen anlattığı çorba kaşığıdır , servis kaşığı değildir.Günde 1-2 tane kahve içebilirsin derken kremalı,şuruplu kahvelerden bahsetmiyordur sade , kremasız bir kahvedir bahsi geçen. Miktarlar konusunda kendinizi aldatırsanız diyetiniz sonu hüsran olur.

6 – İkramlar konusunda hassas olun :Öğlen yemeğinden sonra iş yerinde doğumgünü kutlaması vardır incecik bir dilim pasta yedim , akşamda çocuğum dondurma yiyordu 1 kaşık ancak aldım , oturup kaseyle yemedim ya demeyin. İkramların hepsini kabul etmeye başladığınızda gözünüze ama azcık diye gelen bu miktarların toplamı aldığınız enerjiyi artırır.Sonra kilo vermiyorum zaten diye dövündüğünüzde de bu yaptıklarınız aklınıza gelmeyecektir.

7 – Bugün değil yarın , yarın değil öbür gün yürürüm : oturduğunuz  yerden kilo vermek bir hayal ürünüdür.Hareket etmek yaktığınız enerjiyi artırır, zayıflama sırasında kas kitlesinin korunmasına yardımcı olur.Aldığınız enerjiyi azaltmanın dışında mutlaka yaktığınız enerjiyi artırmanız gerekir.Bunun da tek yolu hareket etmektir, üşenmeyin yürüyün, dans edin,yüzün, merdivenleri tercih edin ama mutlaka hareket edin.

8 – Barsaklarım fazla çalışırsa daha fazla kilo veriririm : barsaklarınızı düzenli çalışması elbette ki önemli. Gereğinden fazla çalışması değil normal olarak çalışması ama.Barsaklarınızın fazla çalışması geçici bir kilo kaybına neden olur, sıvı kaybettiğiniz için.Barsaklarınızı fazla çalıştırmak için kullandığınız çayların, laksatif ilaçların ve hatta lavmanın vücudunuza zarar vereceğini unutmayın.

9 – Diyet yaparken kulaklarınızı sadece doğru bilgiye açın: hepimizin başına gelmiştir, Diyet yapıyorsanız illa dışarıdan müdahale olur. Sen neden bu çayı içmiyorsun aa diyette karpuz yenir mi onun enerjisi çok, sabah sabah ekmek mi yiyorsun hayatta kilo veremezsin. Maalesef beslenmeyle ilgili olsun veya olmasın herkesin bu konuda söyleyecek bir şeyi vardır.Ancak beslenme bir bilimdir ve doğru da tektir.Beslenmeyle ilgili olarak doğru kaynaktan bilgi alın ve kulaklarınızı yanlış bilgiye kapatın.

10 – Öğün saatleri planlamanız yaşamınıza uygun olmalıdır :akşam saat 18 dan sonra yemiyorum cümlesini söyleyen danışanlarım ilk haftanın sonunda sıkça duyarım. Neden saat 21 da mı yatıyorsunuz dediğimde aldığım cevap aynıdır hayır. Akşam yemeğiniz hayat düzeninize uygun olmalıdır. Saat 18 da isten çıkıp 20 de akşam yemeğini yiyor olabilirsiniz 21 da yatmıyorsanız bu sorun değildir.Beslenmeniz size özeldir , saatleriniz sizin hayatınıza uygun olmalıdır. 18 dan sonra yemek yemeyip 21 da açlıkla başetmeye çalışmak sağlıklı bir yöntem değildir. Akşam yemeği yatma saatinize göre düzenlenebilir.Geç yatıyorsanız geç bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.