Çocuk Beslenmesinde Süper Besinler

Çocuk Beslenmesinde Süper Besinler

Annenin beslenmesi, sağlıklı bir bebeğin doğması için temel taşlardan biridir. Doğumdan sonra çocukların sağlıklı büyümesi, gelişmenin sürekliğinin sağlanması içinde sağlıklı ve dengeli beslenme kilometre taşlarından biridir. Büyüme ve gelişme çocukların temel sağlık göstergesidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmene bir çocuk iyi büyür, yetişkinlik döneminde bu beslenmenin ayrıcalıklarına sahip olur. Bu yazımda çocuk beslenmesinde 10 önemli besinden bahsedeceğim.

 

SU

İnsan yaşamında ki oksijenden sonraki en yaşamsal öğe olan suya, çocukların ihtiyaçları daha fazladır. İnsan vücudunun yarıdan fazlasını oluşturan öğedir, su. Metabolik olaylar, besinlerin sindirimi, emilimi, hücrelere taşınması, metabolizasyon sonucu ortaya çıkan artık maddelerin karaciğer ve böbrekler tarafından atılması, vücut ısısının korunması hep su varlığında gerçekleşir. Çocukların vücudunda yetişkinlerden daha fazla sıvı bulunur, bu yüzden su kaybına yetişkinlerden daha duyarlıdırlar. Çocuklarda su gereksinimi için kaynaklar günde 6-8 bardak su tüketimini önermektedir. Susama hissi su gereksinimi karşılamak yeterli bir gösterge olmayabilmektedir. İdrar rengi yeterli su tüketimin olup olmadığının çok daha iyi bir göstergesidir. İdrar rengi açık- soluk sarı olarak tanımlanacak bir renkteyse, su tüketimi iyidir.

 

YUMURTA

İçerdiği elzem aminoasitler ( insan vücudunun üretemediği mutlaka besinlerle alınması gereken protein yapıtaşı ), B 2 vitamini, folik asit, demir, çinko, kolin açısından muazzam bir besindir. Anne sütünden sonra biyolojik yararlanımı en yüksek proteine sahiptir. Çocukları yüksek kaliteli proteinlerle beslenmek, büyüme ve gelişmenin devamlılığı için şarttır. Kan yapımı yüksek olan çocukların demir ihtiyacını, bağışıklık sistemin en önemli oyuncularından çinkoyu içermesi, beyin ve sinir sisteminin yapısına giren kolini içermesi, hücre büyümesini sağlayan folik asit içermesi açısından önemli bir besindir yumurta. Pişirme sürecinde oluşacak küflü yeşil halkanın oluşması demir ve protein alımını düşüreceği için, yumurtanın 5-7 dakikadan fazla kaynatılmaması, içerdiği besinlerden daha fazla yararlanmamız için önemlidir.

 

SÜT VE YOĞURT

Büyüme ve gelişmenin en önemli döneminde boy uzaması, kemik yoğunluğunun sağlanması, diş sağlığı için en önemli kaynak süt ve ürünleridir. Süt ve ürünlerinin içerdiği kalsiyum ve çinkonun insan vücudu tarafından kullanımı yüksektir. Bu yüzden de kalsiyum gereksinmesi için olmazsa olmaz besin süt ve ürünleridir. Yetersiz kalsiyum alımında dişlerde şekil bozukluğu ve çürükler, yetersiz boy uzaması görülmektedir. Süt ve ürünleri içerdiği riboflavin (b grubu bir vitamin ) deri ve göz sağlığı için gereklidir. Aynı zamanda hayvansal protein kaynağı olarak da süt ve ürünlerinin çocukların beslenmesinde mutlaka yer alması gerekmektedir.

 

BALIK

İyi kaliteli protein içermesinin yanı sıra doğada seyrek rastlanan ve pek çok iyi özelliğe sahip w-3 yağ asitlerini içermesi açısında da nadide bir besindir balık. İyot, fosfor, demir, flor, kalsiyum, niasin, b12, A ve D vitaminlerini de içerir. Beyin ve sinir gelişimi, retina gelişimi kemik gelişimi, kalp damar hastalıklarını önleme, bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemli yağ asitlerine sahiptir. Son araştırmalar göstermiştir ki çocuklarda bu yağ asitlerinin alınması zihinsel becerileri artırmaktadır.

 

KIRMIZI RENK MEYVELER

Çilek, kiraz, nar, karpuz, incir, yabanmersini, böğürtlen v.b. Meyve ve sebzelerin renkleri koyulaştıkça içlerindeki antioksidan oranları artar. Sağlıklı hücre büyümesi, bağışıklık sisteminin güçlü olması için, gelecek yaşlardaki kanser ve kalp-damar hastalıkları riskinin düşük olması için kırmızı meyvelere, sezonun da olmak kaydıyla çocukların beslenmesinde mutlaka yer verilmelidir.

 

KOYU YEŞİL RENK SEBZELER

İçerdikleri posa, A vitamini, C vitamini açısından zengin olan yeşil sebzeler. Sindirim sistemin rahat çalışmasını, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlarlar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda klorofil içerdiklerinden dolayı toksinlerin( radyasyon, eksoz dumanı ) atılmasını kolaylaştırıp, bazı besin maddelerinin vücuttaki yararlanımını artırırlar.

  • Prebiyotik
  • Güneş
  • Tahıllar
  • Bulgur maybe
  • Kırmızı et