Besinlerin Buzdolabında Saklanması

Yediğimiz besinlerin satın alınması – pişirilmesi dışında nasıl saklandıkları, korundukları da çok önemlidir. Besin değerlerini kaybetmemek , tazeliklerini kaybetmeden tüketmek için saklama şartlarına dikkat etmeliyiz.Satın aldığımız pek çok besini saklamak için evlerimizin baştacı buzdolaplarına güveniyoruz.Peki hangi besinin ne şartlar altında ne kadar zamanda tüketilmeleri gerektiği hakkında bildiklerimizi bir gözden geçirmeye ne dersiniz ?

Et-Tavuk: Etleri satın aldığınız zaman kasaplarda veya reyonlarda bir süre beklemiş olduğunu unutmayın. Bu yüzden kıyma alındıktan sonra buzdolabında 1 -2 günden fazla bekletilmemelidir, keza sakatatlarda.Parça etlerse buzdolabında(çiğ biftek,bonfile, pirzola,kuşbaşı gibi ) 3-4gün bekletilebilir.Çiğ tavuk ve hindi eti de buzdolabında 1-2 gün tutulabilir,piştikten sonraysa 3-4 gün saklanabilir. Etleri uzun süre saklamak istiyorsanız, kullanacağınız miktarlara bölüp, yağlı kâğıtlara veya buzdolabı poşetlerine koyarak buzluk veya dondurucuya kaldırmanız gerekir. Paketin yırtılması veya delinmesi etin havayla temas etmesini sağlayıp, etin kahverengileşmesine ve kurumasına neden olur, bu olay etin kalitesinin düşmesini sağlar. Sakladığınız etlerin üzerine satın aldığınız tarihleri yazıp, ilk koyduğunuz eti ilk pişirmeye özen gösterin. Dondurucuda kıyma ve kuşbaşı gibi etleri en fazla 4-5 ay,çiğ biftek 6-8 ay,pirzola 4-6 ay,parça etler 4-8 ay, sakatatlar 3-4 ay ve et sularını 2-3 ay saklayabilirsiniz. Çiğ tavuk ve hindi 1 yıl saklanabilir. Bundan daha uzun süre bekletilmesi sağlık açısından risk taşır. Etleri çözdürürken dondurucudan buzdolabına indirerek çözülmesini beklemek gerekir. Çözülmüş etler tekrar dondurulmaz.Saklama süresi ürünün satın alındağı ki tazeliği, yağ ve su miktarına göre değişir.Yağ miktarı arttıkça saklama süresi kısalır, yağlar bozulmaya başladığı için.

Salam – sosis gibi işlenmiş ürünler paketleri açılmadıysa son kullanma tarihine kadar buzdolabında dayanabilir. Paket açıldıktan sonra buzdolabında dayanma süresi 3 gündür. Bu tip şarküteri ürünlerini dondurucuda da saklayabilirsiniz ama pek tercih edilen bir yöntem değildir. O yüzden tüketeceğiniz miktarı satın alıp en kısa zamanda tüketmek en makulü olur.

Balık: alındıktan sonra temizlendikten sonra buzdolabında 1-2 gün, buzlukta 4 gün, temizlendikten sonra dondurucuda 6 ay saklanabilir. Dondurucuda saklanırken düz bir tabak içinde düzgün ve tek kat olacak şekilde saklanırsa çözünürken şekillerini de korurlar. Balık çözdürülürken buzdolabına indirilip yavaş bir şekilde çözdürülmesi gerekir. Çözülmüş balık tıpkı etler gibi yeniden dondurulmaz.

Yumurta: yumurtanın tazeliğini kaybetmemesi için serin yerde saklanması gerekir. Buzdolabında yumurta 3-5 hafta saklanabilir. Yumurta buzdolabında saklanırken yıkanmadan saklanmalı, pişirmeden önce yıkanmalıdır. Yıkanıp saklanan yumurtanın üzerinde ki gözenekler açılacağı için bayatlaması çabuklaşır. Yumurtanın dolaptaki diğer besinleri etkilememesi için, kapalı bölümde saklanması uygun olur veya satın alınan viyollerin ( yumurta kabı ) içinde de saklanabilir.

Süt-Yoğurt: Açık alınan sütler kaynatıldıktan sonra buzdolabında ağzı kapalı cam kaplarda 2-3gün muhafaza edilebilir. Pastörize sütler, oda sıcaklığında saklanmaz, buzdolabında 2günden fazla saklanması tavsiye edilmez. Uzun ömürlü ( UHT sütler ) açılmadıkları sürece oda sıcaklığında 1,5 ay buzdolaplarında 3 ay bozulmadan saklanabilir. Uht sütler açıldıktan sonra 3 gün içinde tüketilmesi gerekir.Uht ve pastorize sütler dolapta saklanırken kutu kapaklarının kapalı tutulması gerekir.

Yoğurt oda sıcaklığında birkaç gün bekleyebilir, buzdolabında ise ağzı kapalı olmak kaydıyla 2 hafta saklanabilir. Yoğurdun sulanmaması için içinde kaşık bırakılmamalı ve alınan kısım yüzeyi düzeltilerek bırakılmalıdır.

Teneke peynirler karanlık ve serin yerde kendi kutuları içinde saklanabilirler. Kalıp olarak satın alınan beyaz peynirler buzdolabında saklanmalıdır.Yumuşak peynirler iki hafta,yarı sert peynirler birkaç hafta, sert peynirler ise bir ay kapalı kaplar içinde buzdolabında saklanabilirler.Kaşar peynirinin kurumaması için streç filmlere sarılıp buzdolabında 2 hafta bekletilebilir.

Meyveler : Muz haricindeki bütün meyveler buzdolabında saklanmalıdır.Portakal, limon, elma, armut gibi meyveler 1-2 hafta, üzüm ,şeftali,kayısı gibi meyveler 4-5 gün,kiraz,çilek, dut gibi meyvelerse 1-2 gün buzdolabında saklanabilir.Meyveler yıkanmadan saklanmalıdır.

Sebzeler :patates, soğan, sarımsak gibi sebzeler dışındaki tüm sebzeler buzdolabında saklanmalıdır.ıspanak, marul ve domates gibi sebzeler 2-3 gün,lahana, havuç,kereviz gibi sebzeler 6-7 gün,taze fasulye,bakla ve bezelye gibi sebzeler 3-4 gün tazeliklerini buzdolabında korurlar.Nemlerini kaybetmemeleri için ıspanak, marul,maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler temiz havu kağıtlara sarılarak buzdolabında saklanabilir. Sebzeleri de meyveler gibi yıkamadan saklamak gerekir.

Pişmiş etli yemekler buzdolabında 3-4 gün, dondurucuda 2-3 ay saklanabilir.Zeytinyağlı sebzeler buzdolabında 4-7 gün, dondurucu da ise 3-4 ay korunabilirler.

Buzdolabını Nasıl yerleştirilmeli ?

Buzdolabının en üst rafına peynir,yoğurt ve süt ürünleri, bir altında ki rafa pişmiş yemekler ve salatalar,bir alt rafa pişmemiş et, tavuk ve balıklar ayrı kaplarda ve kapalı olarak konulmalıdır.Sebzelik bölümünde ise meyve ve sebzeler saklanmalıdır.Buzdolabının kapısında margarin, tereyağı, salça,reçel, salata sosları ve içecekler saklanabilir.