Bebeğinizi Beslerken Aylara Dikkat Edin

Bebeğinizi Beslerken Aylara Dikkat Edin

Artık pek çok sebze ve meyvenin ne zaman mevsimi olduğunu ayırt edemez hale geldik. Gelişen tarım teknolojileriyle beraber, her meyve ve sebzeyi yılın on iki ayında da bulmamız mümkün. Fiyatı yüksekse bu sezonun ürünü değildir demekte çare olmamaya başladı, mevsiminde olanlarını tespit edebilmemiz için. Mevsimlerle beslenme şeklimiz arasında ciddi bir bağlantı var, doğada mevsimlere göre ihtiyacımız olan besinleri bize sunuyor. Sezon ununda yediğimiz besinler hem daha ekonomik hem de daha çok besin maddesi içeriyorlar. Bu yüzden besinleri mevsiminde seçmek çocuklarımızın yedikleri besinlerden daha fazla yararlanabileceği anlamına geliyor.

 

KASIM

Balık: Palamut, mezgit, lüfer, sardalye, gümüş, izmarit

Sebze: lahana, brokoli, yerelması, karnabahar, ıspanak, havuç

Meyve: mandalina, portakal, elma, Trabzon hurması, kivi, greyfurt, ceviz

Sonbaharın son ayı olan kasım, soğukların kendini iyice hissettirdiği kış hastalıklarının yüzünü gösterdiği bir ay, bu yüzden de bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir.Narenciye(portakal,mandalina ) ve balığa menülerinizde mutlaka yer verin.Taze cevizin rahatlıkla bulunduğu bu aylarda iyi yağlar içermesi ,mineral içeriğinin zenginliği açısından ceviz tüketmeye özen gösterin.

 

ARALIK

Balık: çinakop,sarı kanat,lüfer,hamsi,uskumru, palamut, yengeç

Sebze :pazı,pırasa , kereviz, kestane,roka,karalahana,lahana,karnabahar,ıspanak

Meyve :nar, armut,elma,mandalina,portakal,greyfurt,kivi,muz

Havaların iyice soğuduğu bu ayda ,içinde sülfürlü bileşikleri yüksek miktarda bulunan lahana,karnabahar yemeklerine çocuklarınızın yemeklerinde mutlaka yer verin.Kokusundan dolayı yemekte zorluk çekiyorlarsa etli yemekler şeklinde veya çorbaların içinde de kullanabilirsiniz.

 

OCAK

Balık: hamsi, kalkan, torik, hamsi,lüfer

Sebze: Brüksel lahanası, kırmızılâhana, turp, havuç,lahana,ıspanak,pazı,kereviz,karnabahar

Meyve :ayva, armut,elma,portakal,greyfurt,nar,mandalina,kivi

Soğuk denizde yetişen balıkların w-3 değerleri daha yüksek olur ,deniz soğukluğunun düşmesiyle yağlanan balıklara çocuklarınızın sofrasında en az haftada 2 gün olacak şekilde yer verin. W-3 yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirdikleri gibi , beyin ve sinir dokusu gelişimi üzerinde de çok etkindirler.Nar kış meyveleri içinde ki tek kırmızı meyvedir, antioksidan seviyesi yüksektir.Narı temizlemeye üşenmeyin , temizlenmiş narla cevizi karıştırarak çok keyifli ve sağlıklı bir ara öğün yaratabilirsiniz

 

ŞUBAT

Balık :levrek,gümüş,izmarit,hamsi,kalkan,torik

Sebze :brokoli,Brüksel lahanası,karnabahar,pazı,ıspanak,pırasa,turp,kırmızı lahana,havuç

Meyve :Ayva,elma, portakal,armut,greyfurt,muz

Tatlı olarak meyve tatlılarını veya sütlü tatlıları kullanmak hem yağ içeriği daha düşük hem de daha besleyici olacaktır.Ayvanın bol olduğu bu dönemde ayva tatlısı çocuklarınıza değişik bir lezzet ve besleyici bir tatlı olarak kullanılabilir.

 

MART

Balık:Gümüş,izmarit,mezgit,mersin,kalkan,levrek

Sebze: ıspanak, pırasa, havuç, kereviz

Meyve: muz, elma

İlkbaharın başlamasıyla beraber, sebze ve meyvenin en az bulunduğu aya giriyoruz.Kurubaklagil yemekleri ve çorbaları bu dönemde yüksek posa içerikleri , bitkisel protein içermeleri açısından sofralarımızda daha sık yer alabilir.Kurubaklagil yemeklerini bulgur pilavıyla kombinlerseniz, çok daha iyi –kaliteli protein emilimi gerçekleşmektedir.Klasik tatların yeri ve sağlıklığı menülerinizde yerini alsın , kurufasulye-bulgur pilavı-yoğurt dengeli bir protein-karbonhidrat-yağ içeriğiyle beraber , mineral ve vitamin açısından da zengin bir menüdür.

 

NİSAN

Balık :gümüş,izmarit,kalkan,mersin,morina,levrek,mercan

Sebze:kuşkonmaz,bakla,taze soğan-sarımsak,havuç,enginar

Meyve :erik, elma,muz

C vitaminden yüksek , posası yüksek ama sofralarımızda pek değeri bulunmayan kuşkonmazı çorbalarınızın içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Enginar nisanla beraber tezgahlarda yerini almaya başlayan karaciğer dostu bir sebzedir.Enginarlı yemeklerle çocuklarınızın tanışmasını sağlayın.Balık avlanma yasağı bu ayın ortasında başlar,son zamanların tadını çıkarın.Balık kızartıldığı zaman içeriğinde bulunan w-3 yağ asitlerinden artık yararlanamaz hale geliriz.Kalkanı fırında yağsız pişirmeyi deneyin.

 

MAYIS

Balık:gümüş,izmarit,mercan,mezgit,mersin,levrek

Sebze:enginar,bakla,madımak,semizotu,ebegümeci, domates,salatalık

Meyve :çilek,yeşil erik,dut,malta eriği

Sebze ve meyve çeşitliğinin artmaya başladığı bahar aylarında, meyve ve sebzelerinizi mümkün olduğunca renkli kullanın , her renk farklı bir antioksidan içerir.Et yemeklerinin yanında sebze- meyve bulundurmak , etin içindeki demirden yararlanımı artıracaktır.

 

HAZİRAN

Balık :akya,kaya balığı,orkinos,istavrit

Sebze: bezelye, kabak, taze fasulye, sivri biber, semizotu, domates, salatalık, dolmalık biber,

Meyve: kiraz,yeşil erik,malta eriği,dut,kayısı

Yazla beraber artan sebze çeşitliliğinden çocuklarınızı yararlandırın.Zeytinyağlı veya etli sebze yemeklerine menülerinizde her gün mutlaka yer verin.Sebze tüketimi obeziteyi önlediği gibi , kolon kanseri riskini düşüren , kabızlığı önleyen posa, vitamin ve mineral içeriğine sahiptir.

 

TEMMUZ

Balık :istavrit,sinarit,orkinos,orfoz,sardalya

Sebze: barbunya, taze fasülye,kabak,patlıcan,mısır,kırmızı biber,dolmalık biber,sivri biber,domates,salatalık,semizotu,bezelye

Meyve:kavun,karpuz,şeftali,kırmızı erik,üzüm,vişne ,böğürtlen

Balığın zor bulunduğu , avlanmanın yasak olduğu bu dönemlerde balıktan vazgeçmeyin.Somon balığı sebzelerle çok güzel yakışır.Somon balığını sebzeyle yağsız sote edip menülerinize ilave edin.

 

AĞUSTOS

Balık :istavrit,sinarit,orkinos,sardalya

Sebze:bamya,taze fasülye,barbunya,domates,salatalık,sivri biber,kırmızı biber,mısır,patlıcan,

Meyve :kavun,karpuz,kırmızı erik,şeftali,vişne,böğürtlen,incir,üzüm

Hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber, daha sulu meyvelerin sofralarımızda yerini almaya başladığı aydır ağustos. Çocuklar sıvı kaybından yetişkinlere göre daha fazla etkilenirler, ara öğünlerde bol sulu meyvelere yer vermek, hem sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır, hem de A ve C vitamininden çocuklarımızın daha fazla yararlanmasını.

 

EYLÜL

Balık: barbunya,çinekop,çipura,kılıç,sardalya,palamut

Sebze:mantar,patlıcan,pazı,barbunya,kabak,kırmızı biber,sivri biber

Meyve : fındık,kavun,karpuz,mürdüm eriği,incir,üzüm

Yumurta çocukların genelde çok sevdiği besinlerden biridir. İyi bir protein kaynağının olmasının yanı sıra, demir, çinko ve E vitamininden de zengin olan yumurtayı , yumurtalı sebze yemekleri şeklinde de kullanabilirsiniz.

 

EKİM

Balık :barbunya,çinekop,tekir,sardalya,palamut,kılıç

Sebze:mantar,ıspanak,yerelması,pazı,havuç

Meyve :fındık,ceviz,üzüm,elma,muz

Yağlı kuruyemişlerin tazesinin en bol olduğu bu aylarda , ara öğün olarak taze ceviz ve fındık tüketimi , beyin ve sinir gelişimine yardımcı olacağı gibi antioksidan içeriği açısından da zengindir.Kavrulan yağlı kuru tohumlar yerine tezelerini ve kavrulmamıs olanlarını tercih edin.