Altın Çilek ve Afrika Mangosu

ALTINÇİLEK VE AFRİKA MANGOSU

Yazın gelmesiyle beraber zayıflama diyetleri, pek çok derginin ve televizyon programının işlediği bir konu haline geldi. Zayıflama endüstrisi öylesine bir hayal satıyor ki, öyle veya böyle hepimizi ilgilendiriyor. Zayıflamak, sonsuz gençlik, hasta olmamak, cildinizin güzel olması gibi pek çok vaadi de bir arada sunuyor üstelik. Ya bir ülke büyüğü veya program yapan bir profesyonelde önerdiyse hele bu hayali, hepimizin aklını çeliyor. İlanların cazibesi de bir yandan eskiden kilo verdirir diye yapılan reklamlar simdi neredeyse neremizden kaç santim inceleceğimizi, ne kadar kiloyu ne kadar zamanda vereceğimize kadar söylüyor. Hâlbuki zayıflamak için herhangi bir diyetisyenden yardım aldığınız da size uzun ve zahmetli bir yol anlatıyor, yıllardır sürdüğünüz alışkanlıklarınızı değiştirmenizi, şundan yiyebilirsiniz ama şöyle kibrit kutusu haydi bilemediniz bir sigara paketinden daha fazla olmasın diyerek hem de. Bir yanda siz bu hapı ya da şu bitkiyi tüketin kilo verirsiniz diyenler, bir yandan da yeterli ve dengeli beslenerek kilo vermeniz ve bunu korumanız mümkündür ama bunu hayat alışkanlığı haline getirmeniz gereken zorlu bir yön bildiren sağlık profesyonelleri. Karar vermek zor değil mi?

Altın çilekle başlayalım. Başbakanımızın da önermesiyle iyice yükselen altın çilek, benim hatırladığım kadarıyla 2-3 yıldır piyasada. Yer kirazı olarak piyasada taze meyvesini de bulabildiğimiz bir meyve, altınçilek olarak genelde kurutulmuşuna söyleniyordu ki arkasından ilaçları da sürüldü piyasaya. İddiaları ne zayıflatır, inceltir, şekeri, tansiyonu ve kolesterolü denge altında tutar. Ne güzel değil mi? Bir kapsüle bakıyor hepsi.

Anavatanı Güney Amerika olan altın çileğin Latince adı Physalistir. İçeriğinde karetonitler, C,B1, B2, pektin, posa, Kalsiyum, fosfor ve demir bulundurur. Olgunlaşmamış meyvelerinin zehirli olduğu biliniyor. Antioksidan kapasitesinin pek çok tropik meyveye oranla daha düşük olduğu ispatlanmış olan altın çileğin, zayıflatıcı ve kansere karşı etkili olduğu ifadelerini de destekleyen herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Pektin ve posa içeriğinden dolayı belki bir miktar tok tutma ve bağırsak faaliyetlerini düzenleme etkisi bulunmaktadır. Bu etkiyi sağlayan pek çok meyve (kayısı, incir, elma, kivi gibi ) bulunduğunu da unutmamak lazım, üstelik de tatları çok daha lezzetli. Altın çileğin alt türlerinden birinin kan sulandırıcı etkisi bulunduğu tespit edildiğinden dolayı da, kan sulandırıcı ilaç kullananların dikkatli kullanması önerilmektedir.

Altın çileğin hap formu içinse Tarım Bakanlığı açıklama yaparak bence konuya son noktayı koydu. Tarım bakanlığı geçen ay içinde yaptığı açıklama da altın çileğin sadece meyve olarak ithaline izin verdiklerini, takviye edici gıda olarak izin vermediklerini belirti ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Açıklamanın tam metni:

‘Bitki Danışma Kurulu’nun aldığı karara göre, sadece ’meyve’ olarak tüketimine izin verilen bahse konu bitkiye (altın çilek) ise takviye edici gıda olarak üretim izni düzenlenmemiştir. Adı geçen ürünün üretildiği ve satışa sunulduğu işyerleri ile ilgili gerekli kontrol ve denetimleri yapmak üzere il tarım müdürlüklerimiz harekete geçmiştir. Yapılan tanıtım ve reklamlar ile ilgili de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuru yapılmıştır. Özellikle internet üzerinden vatandaşı yanlış yönlendirebilecek içeriğe sahip reklamlar konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ekipleri aracılığıyla seri bir şekilde müdahil olmaktadır. Bu çerçevede; sadece 2009 ve 2010 yıllarında 268 internet sitesi için bakanlığımızca Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile koordineli olarak sorumlular hakkında diğer yasal işlemler de gerçekleştirilmektedir.”

Afrika mangosu, ana vatanı Kamerun olan bu meyvenin Latince adı Irvingia gabonensisdir.Bir doktorumuz tarafından önerildikten sonra meşhur olan meyve, ününü televizyon sayesinde yapmıştır diyebiliriz.Altın çilek gibi onunda zayıflatıcı özelliği olduğu, kötü kolesterolü düşürdüğü, tansiyonu düzenlediği iddiaları var.Adinopektin hormonu üzerinde etkili olarak kilo verdirdiği iddia edilmektedir.Bu konuyla ilgili yapılan bir iki çalışma olsa da , denek sayıları düşük ve çıkan sonuçlar kilo vermeyi destekleyici değildir.Posa içerğinin yüksek olmasıyla kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir. Diyetle alınan posa miktarının artmasının kolesterol düşürücü etkisi olduğu uzun zamandır bilinen ispatlanmış bir bilgidir. Özellikle suda çözünmeyen posanın kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır. Ancak bu sadece Afrika mangosunun tekelinde değildir.

Bir diyetisyen olarak ben yine doğru kanıtlanmış bilgiden uzaklaşmamanızı , zayıflamak için hayat tarzı değişikliği yaparak sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarıyla kendiniz için en iyi yatırımı yapacağınızı hatırlatmak isterim.

Dyt.Canan AKSOY