Afrodizyak

Sevgililer Günü Özel Diyet

Bu ay, “romantizm”i doruklara çıkartmak için tasarlanan hediyelerin vitrinlerin süslendiği “aşk” ayı. Bunun nedeni hepinizin bildiği gibi ayın tam ortasında yer alan Sevgililer Günü. Sevgililer günü’ne özel paketler yapılıyor, çikolatalar hazırlanıyor, çiçekçiler talebi karşılamak için fazla mesai yapıyor.

Hediye almak elbette güzel ama, insanoğlunun romantizmi ve aşkı canlandırmak için yüzyıllardır kullandığı gizemli reçeteleri göz ardı etmemek gerek. Evet, afrodizyaklardan söz ediyorum. Dünyanın her yerinde farklı baharatlar, meyveler, sebzeler hatta etler afrodizyak olarak kabul ediliyor. Arkeolojik buluntulara baktığımızda antik çağlara kadar geriye giden bir kullanımı var. Hatta Peki nedir bu afrodizyak?

Kadın ya da erkeğin cinsel dürtülerini canlandırdığına, gücüne güç kattığına inanılan gıdaların tümüne birden Afrodizyak adı veriliyor. Güç kattığına inanılan dedim, çünkü halen gerek ülkemizde, gerekse dünyanın dört bir köşesinde, bu etkiyi yapan gıdalar konusundaki söylentiler hiç bitmiyor.

Yapılan araştırmalar, afrodizyak olarak bilinen birçok gıdanın aslında abartıldığı kadar etkisinin bulunmadığını gösteriyor. Ancak bilim adamları birçok afrodizyak sanılan gıdanın “placebo etkisi” yaptığını, yani psikolojik olarak dürtüleri tetiklediğini de kabul ediyorlar. Çünkü bir gıdanın gerçekten işe yarayan afrodizyak olması için, özellikle beyinin bu konuda çalışan bölgelerine pozitif bir uyarıcı etkisi yapması bekleniyor. Hatta kadınların ve erkeklerin beyinlerinde bu işi gören belgeler farklı olduğu için, her ikisi de farklı afrodizyaklara tepki veriyor.

Peki gerçekten afrodizyak etkisi kanıtlanmış yiyecekler neler?

Elbette listenin başında Fındık, Badem, Ceviz, Antep Fıstığı gibi kuru yemişler geliyor. Özellikle ara öğünlerde açlığı bastırmak için önerdiğim bu kuru yemişlerden fındığın erkeklere, bademin de kadınlara iyi geldiği kanıtlanmış.

İkinci olarak bizdeki geleneksel afrodizyakların temel maddeleri olan bazı baharatlar geliyor. Özellikle kırmızı biber, kişniş, anason, rezene, hardal ve zencefil, binbir gece masallarında sürekli isimlerinin geçmesinden olacak, test edilmiş ve onaylanmış baharatlar.

Anadolu topraklarında üç bin yıllık afrodizyak reçetelerinde bile görülen bir başka katkı da sebzeler. Bunların başında da daha çok balığın yanında yemeyi tercih ettiğimiz Roka geliyor. Bu mucizeler yaratan bitki, Akdeniz havzasında ceviz ve zeytinyağı karıştırılarak yendiği gibi, makarna soslarında da kullanılıyor. Kuşkonmaz ve Havuç da üzerine şöyle bir limon sıkıp çiğ tüketilebilecek afrodizyaklardan.

Kokusu pek romantik gelmese de, etkinliği kanıtlanmış bir diğer sebze de Sarımsak. E çiğ yemek zorunda değilsiniz elbet. Yemeğin içine katıp eşinizle birlikte tüketirseniz çok da sorun çıkmaz.

Protein kaynağı Kırmızı, beyaz etler hatta balık bile konu uyarıcılık olunca ne yazık ki beklenen etkiyi sağlamıyor. Doğada etinin afrodizyak etkisi kanıtlanmış tek hayvan istiridye. Bir yandan içerdiği çinko minerali ile spermleri çoğaltıp testosteron üretimini arttırırken, diğer yandan dopamin bulundurduğundan beyindeki mutluluk hormonu salgılayan merkezi uyarıyor. Tek sorun, istiridyenin sadece çiğ yendiğinde bu etkiyi yapıyor olması.

Proteinin afrodizyak etkisi olmadığını düşünüyorsanız, yumurtanın ayrıcalığı olduğunu belirtelim. İçerdiği B5 ve B6 vitaminleri, hormon düzeylerini dengelemekte yardımcı oluyor.

Genel olarak tatlı lezzetler, ekşi ya da tuzlu tatlardan daha fazla afrodizyak etki yapıyor. Tatlı deyince aklınıza hemen şıralı tatlıların, pastaların geldiğini biliyorum. Ama o tür tatlılar kan şekerini hızla yükselttiği ve kısa bir süre sonra hızla düşmesine neden olduğu için anti-afrodizyak bir etki yapabilir. Size tatlı olarak İncir, Muz, Çilek, Ananas ve Avokado yemenizi öneriyorum. Kimi mineraller, kimi vitaminler yönünden zengin olan bu meyveler, afrodizyak etki testini başarıyla geçmiş. Özellikle incirin yüksek aminoasit düzeyi ile her iki cins üzerinde de olumlu etki gösterdiği ve cinsel dayanıklılığı arttırdığı kanıtlanmış.

Tatlıdan söz ederken birçok geleneksel afrodizyak reçetesinin ana maddesi olan balı ayrı bir yere koymak gerek. Çünkü doğal balın insan vücuduna yaptığı olumlu etkiyi, hiçbir tatlı ile kıyaslamak mümkün değil.

Bu araştırmalar, ne yazık ki Azteklerin “Yiyeceklerin Tanrısı” dediği, afrodizyak etkisi üzerine filmler yapılan çikolata’nın tahtını yerle bir etti. Bu dayanılmaz lezzet mutluluk veriyor vermesine ama bu mutluluğun cinsel güç üzerindeki etkisi kayda değer düzeyde değil.

Alkol’ün afrodizyak etkisi konusunda herkesin üzerinde uzlaştığı tek bir içki var:Şarap. Eski yazıtlarda iksir diye anılan bir kadeh şarap, vücutta gevşeme sağlıyor.

Peki Sevgililer gününde bebeğimizi aile büyüklerine emanet ettikten sonra eve geldik. Işıkları loşlaştırıp, hafif bir müzikle iyi bir şarabın mantarını açtıp dinlendirdik. Peki sofraya ne koyacağız?

Size o gece için, istiridye alın, meyve salatası yapıp üzerine bal ve fındık gezdirin falan gibi önerilerde bulunmayacağım.

Benim size önerim, ikinizin de en sevdiği yemekleri, mezeleri, tatlıları kısacası sizi, sadece ikinizi mutlu edecek yiyecekleri paylaşmanız.

Binlerce yıldır kullanılan afrodizyak gıdalardan bir bölümünün işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Bilim İnsanları, her geçen gün doğal ya da sentetik afrodizyakların etkinliğini kanıtlamak için araştırma yapıyor. İki sevgilinin yaşadığı katıksız aşkın etkisini verebilecek herhangi bir şey yok. Kim bilir? Belki de gerçek afrodizyak, aşkın getirdiği mutluluktur.